S 1. januarjem 2024 je Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2N) uvedel novost, katere cilj je izboljšati socialni položaj nekaterih vdov oziroma vdovcev. ZPIZ-2N je prinesel zagotovljeno vdovsko pokojnino. Oseba (vdova, vdovec, zunajzakonski partner, pod določenimi pogoji pa tudi razvezani zakonec), ki izpolnjuje pogoje, ki so določeni z Zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, je v primeru smrti svojega zakonskega ali zunajzakonskega partnerja upravičena do vdovske pokojnine ali dela vdovske pokojnine ali zagotovljene vdovske pokojnine. Osebi se prizna tista pravica, ki je zanjo najbolj ugodna. Za vsako od navedenih pravic zakon določa pogoje, pod katerimi je mogoče pravico priznati. Prav tako zakon za del vdovske pokojnine in za zagotovljeno vdovsko pokojnino določa zgornje meje zneskov navedenih pravic. Zagotovljena vdovska pokojnina se odmeri vdovi ali vdovcu, ki uveljavlja ali je uveljavil pravico do pokojnine in izpolnjuje tako pogoje za pridobitev pravice do vdovske kot tudi pravice do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine po ZPIZ-2.

V posebnih primerih vdovsko pokojnino lahko prejema tudi razvezani zakonec, partner v zunajzakonski skupnosti ali partner v registrirani istospolni partnerski skupnosti, če izpolnjuje pogoje, ki jih določa zakon, piše v 54. členu ZPIZ-2N. Razvezani zakonec pridobi pravico do vdovske pokojnine kot souživalec, če ima pravico do vdovske pokojnine tudi zakonec iz poznejše zakonske zveze ali zunajzakonski partner. 

Do zagotovljene vdovske pokojnine so upravičeni tisti, ki so na dan uveljavitve ZPIZ-2N (28. december 2023) že izpolnjevali pogoje za priznanje pravice do vdovske pokojnine in lastne (starostne, predčasne ali invalidske) pokojnine, pri tem, da so njihovi prejemki iz naslova pokojnin, v katere se všteva tudi morebitna pokojnina iz tujine, nižji od zneska zagotovljene pokojnine. Zahtevo morajo vložiti tudi vdove ali vdovci, ki jim je bila pred letom 2012 na podlagi zakona o varstvenem dodatku vdovska pokojnina zagotovljena najmanj v višini mejnega zneska, skladno z navedenim zakonom.

Sprva je bil predviden rok za oddajo vlog za zagotovljeno vdovsko pokojnino 31. december 2024, vendar je bil podaljšan. Državni zbor je namreč 12. decembra 2024 sprejel novelo zakona o matični evidenci zavarovancev, s čimer se prestavlja rok za vlogo za zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Novi rok je 31. december 2026. Če zahteve do navedenega datuma ne bodo vložili, do tega izplačila ne bodo upravičeni.

Prejeli več vlog kot so pričakovali

ZPIZ je do konca novembra prejel 16.251 vlog za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine, kar je več, kot so pričakovali. “Razlog tako velikega števila vlog je tudi v tem, da je bilo s strani nekaterih medijev napačno poročano, ko je zavod mesečno od septembra dalje opozarjal na iztek roka za vložitev zahteve za zagotovljeno vdovsko pokojnino za tiste upravičence, ki so na dan 28.12.2023 že izpolnjevali pogoje za lastno in vdovsko pokojnino in njihov prejemek ne dosega 748,27 evrov, in ne, kot je bilo napačno povzeto oziroma navedeno, za prejemnike vdovskih pokojnin. Potem so vlagali po nepotrebnem vloge tudi prejemniki vdovske pokojnine in prejemniki pokojnin, ki prejemajo znesek nad 748,27 evrov. Veliko jih je pa tudi spraševalo, če morajo res vložiti vlogo za ohranitev vdovske pokojnine, pa jo po pridobljeni informaciji, da to ni potrebno, potem niso vložili,” so pojasnili na zavodu

Kako se odmeri zagotovljena vdovska pokojnina?

Zagotovljena vdovska pokojnina se odmeri v višini seštevka starostne, predčasne ali invalidske pokojnine ter osnove za odmero vdovske pokojnine iz prvega odstavka 60. člena ZPIZ-2, vendar največ do višine zagotovljene pokojnine. Višina zagotovljene pokojnine trenutno znaša 748,27 evrov. Če ima nekdo pokojnino v višini 800 evrov, torej presega limit za pridobitev zagotovljene vdovske pokojnine,

Kako bo ZPIZ izplačeval zagotovljeno vdovsko pokojnino?

Posameznikom, ki na dan 28. december 2023 niso izpolnjevali pogojev za obe pravici (pravica do vdovske pokojnine in pravica do lastne starostne, predčasne ali invalidske pokojnine), ni treba vlagati zahteve za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine, saj zanje rok, določen v ZPIZ-2N, ne velja. Posameznikom, ki bodo pogoje izpolnili po tem datumu, bo zavod o izplačilu zagotovljene vdovske pokojnine odločil, če bo to zanje najugodneje, hkrati, ko bo odločal o njihovi zahtevi za priznanje pravice do vdovske pokojnine in/ali zahtevi za priznanje pravice do lastne starostne, predčasne ali invalidske pokojnine.

V postopku upokojitve ZPIZ po uradni dolžnosti ugotavlja, katera rešitev je za posameznike, ki izpolnjujejo tako pogoje za lastno pokojnino kot tudi pogoje za pridobitev vdovske pokojnine, najugodnejša in slednjo tudi prizna. Lahko je najugodnejša vdovska pokojnina, lahko je najugodnejša starostna pokojnina ali pa starostna pokojnina z delom vdovske pokojnine, če niso presežene meje, ki jih za del vdovske pokojnine določa zakon, ali pa bo ugotovljeno, da se zagotavlja zagotovljena vdovska pokojnina, ker je to za posameznika najugodneje.