“Z globoko hvaležnostjo in spoštovanjem vas vsakokrat sprejmem v Predsedniški palači. Vaše delo, vaša predanost in nesebična skrb za ljudi v stiski so temelj človečnosti, ki povezuje našo družbo. Vsaka vaša gesta pomoči, vsak objem podpore in vsaka iskra upanja, ki jo prižgete, dokazujejo, da ima naša skupnost srce – močno, toplo in vztrajno,” je v uvodu svojega slavnostnega nagovora poudarila predsednica republike.

Predsednica je v nadaljevanju posebej izpostavila pomen humanitarnega dela za ljudi, ki se soočajo z nasiljem, diskriminacijo, revščino, osamljenostjo ali zdravstvenimi stiskami, pa tudi za begunce, migrante, brezdomce in umirajoče. Humanitarke in humanitarce pa opisala kot mostove, ki povezujejo ljudi, ki potrebujejo pomoč, in tiste, ki smo pripravljeni pomagati. “Ta most je močan, ker ga gradite in ga gradimo z ljubeznijo, znanjem in neomajno vero v dobro v ljudeh,” je poudarila.

Predsednica je prepričana, da v jedru humanitarnosti leži osnovno načelo, da ima vsak človek pravico do dostojanstva, in izpostavila, da humanitarne organizacije tudi v najtežjih preizkušnjah bdijo nad človečnostjo, da bi ta ne izginila. “Vsaka vaša akcija, vsak projekt in vsak posameznik, ki mu pomagate, so dokaz, da solidarnost ni le vrednota, temveč sila, ki spreminja življenja. Pomoč drugim je najčistejša oblika ljubezni,« je poudarila predsednica.

Ob tem je izpostavila tudi, da humanitarnost presega velike geste in da ima vsak od nas moč, da že z majhnimi dejanji spremeni okoliščine na bolje – s prijazno besedo, podporo prijatelju v stiski ali prispevkom skupnosti. “Čeprav posameznik morda ne more spremeniti sveta, pa vsak od nas lahko spremeni svet nekomu drugemu,” je prepričana predsednica. Izpostavila je tudi pomembno vlogo sodelovanja med organizacijami in širšo skupnostjo, ki lahko s podporo, razumevanjem in priznanjem okrepi delovanje humanitarnih organizacij in njihovih pobud.

Nagovor je predsednica sklenila z iskreno zahvalo vsem humanitarkam in humanitarcem za njihovo delo, ki ga označuje pogum, predanost in vera v dobro. Kot je dejala, so prav njihova neomajna prizadevanja tista, zaradi katerih je Slovenija danes bolj sočutna in pravična država.

V imenu predstavnic in predstavnikom humanitarnih organizacij je zbrane na sprejemu nagovorila Nataša Sorko, predsednica Nacionalnega foruma humanitarnih organizacij Slovenije.