Predsednica ZDUS Zdenka Jan, Generalna sekretarka Andreja Gorše Lotrič in predsednik komisije za gospodarstvo Janez Sušnik, se je 14. februarja mudila pri predsedniku Vlade RS, dr. Robertu Golobu. K pogovoru sta bila zaradi narave obravnavanih tem vabljena še ministra Luka Mesec in Simon Maljevac. Pred uradnim začetkom pogovora, je predsednica Zdenka Jan izročila dr. Golobu uradno vabilo na DMS 2025, 11. in 12. junija na GR v Ljubljani, v katerem ga vabimo, da bi bil slavnostni govornik na otvoritvi dvodnevnega dogodka…
Vodstvo ZDUS, kot veste, ves čas opozarja in piše vladi ter obema pristojnima ministrstvoma pozive za ureditev izplačila letnega dodatka po 95 čl. ZPIZ – 2 v dveh razredih in našega nestrinjanja s formulo za usklajevanje pokojnin 20 : 80, ki jo predvideva nov pokojninski zakon, pa dolgotrajni oskrbi in v zadnjem času t.i. »nepremičninskem« davku.
Nekdanji predsednik ZDUS Janez Sušnik je uvodoma izpostavil tista izhodišča, ki so bila predmet dogovarjanja prvega sestanka s predsednikom vlade junija 2023, nato pa je Zdenka Jan opozorila na našo nemoč pri reševanju ključnih vprašanj upokojencev, saj se vse rešitve sprejemajo mimo nas, čeprav starejši predstavljamo skorajda večino slovenskega prebivalstva. Izpostavila je t.i »Božičnico« ki jo je pričakovala večina naših upokojencev, pa potem ni bilo nič. Predsednik Vlade je odgovoril, da je na Dnevih medgeneracijskega sožitja pred dvema letoma med otvoritvenim nagovorom dejal, da gre za enkratno pomoč upokojencem, ker tistega leta ni bilo pričakovane izredne uskladitve, in da so mnogi to razumeli kot nekaj, kar bo odslej stalnica, ter dodal, da zato nikomur več ne bo ničesar obljubljal vnaprej. Ne izključuje pa dodatnih korektivov, saj so še vedno mogoči.
Glede letnega dodatka, ki se izplačuje po 95. čl. ZPIZ – 2 v petih, namesto v dveh razredih, je zadolžil ministra Meseca, da to neskladje na ministrstvu proučijo in da to anomalijo (za katero ni vedel, (op. Č.K.) skušajo še pred poletjem odpraviti.
Glede uvodnih besed naše predsednice, da nas ni nikjer poleg kadar se odloča o starejših, je bil omenjen ESS /Ekonomsko socialni svet/ v katerem sedijo predstavniki delodajalcev, delojemalcev in vlade. Predsednik vlade je vprašal Luko Meseca, v čem je problem, da ZDUS ne more sodelovati pri usklajevanjih, ta pa mu je odvrnil, da zato, ker bodo tako predstavniki delodajalcev in delojemalcev proti, in dodal, da vidi možnost sodelovanja naše organizacije v okviru razprav na t.i. Medgeneracijskih forumih, kjer se prav tako razpravlja o žgočih temah socialne narave. »To bi pa šlo,« je dejal Mesec.
En tak forum se pripravlja že v marcu, na katerega nas bodo povabili kot sodelujočega partnerja, mi pa bomo v to sprego dodali še MeKoS, da bomo ja bolj verodostojni.
Glede pokojninske reforme smo gostiteljem sporočili tisto, kar vemo sami, in kar nam sporočajo naši člani. Srž pokojninske reforme, oz. ZPIZ – 3 ki povzroča največ jeze tiči v usklajevalni formuli 20 : 80 (zdaj 40 : 60) Minister Mesec je pojasnil, da se ta formula ne nanaša na že upokojene osebe, pač pa na osebe, ki se bodo upokojevale v prihodnjih letih, saj se to ne bo zgodilo čez noč, ampak bo ta proces trajal najmanj petnajst let, izplačila raznih dodatkov pa se bodo lahko izplačevala že prej, saj ni želja vlade, da bi bili zdajšnji upokojenci za karkoli prikrajšani.
Na naše vprašanje, kako kaže z indeksacijo v naslednjih letih in kakšna bo usklajevalna formula v letu 2030 nam je minister Mesec odgovoril, da je začetek predviden v letu 2028 pa do leta 2035, v letu 2030 pa bo razmerje za usklajevanje med rastjo bruto plač in inflacijo znašalo 50 : 50. To je do neke mere še sprejemljivo, saj se bodo na podlagi dogovora plače v javnem sektorju v naslednjih letih višale in vemo, da imajo prav plače javnih uslužbencev pomemben delež pri usklajevanju pokojnin.
Predsednica je v nadaljevanju razgovora omenila neodzivnost vladnih inštitrucij in tudi kabineta Vlade na naše pozive in predloge, in članstvo tak molk razume kot ignoriranje naših zahtev, zato ne mine dan, da nas ne bi nekateri člani pozivali na ulico s transparenti v rokah. Robert Golob je odgovoril, da bodo ti, ki bodo stavkali, pravzaprav stavkali proti vsem vladam od leta 1991 naprej, posledice pa bo nosila trenutna vlada, ki vse te maluse prejšnjih vlad odpravlja (?!) Glede pretočnosti informacij med Vlado, Ministrstvom za solidarno prihodnost, Ministrstvom za delo in ZDUS smo se dogovorili, da bodo na vseh treh ravneh o zadevah, ki se nanašajo na upokojence, sprotno pošiljali informacije na ZDUS, tako da bodo naši člani o vseh pomembnih dokumentih sproti obveščeni, ne pa preko medijev, kot je veljalo doslej.
Glede Dolgotrajne oskrbe je minister Maljevac dejal, da kader res predstavlja problem, vendar še zdaleč ne takega, kot ga prikazujejo mediji. Na podlagi tripartitne pogodbe bo strokovnega kadra v DSO-jih vse več, ker šolanje zaključujejo dijaki in študenti zadnjih letnikov, ki so se zavezali, da bodo svoje delo opravljali v institucionalnem varstvu, pa tudi položnice bodo nižje, tako da bo domovalcem ostalo še kaj za priboljšek. Glede E Oskrbe pa je poudaril, da bodo vpeljali avtomatski prehod v DO z vmesnim obdobjem in da se je na ministrstvu za zdravje že pogovarjal o dodatnih storitvah, kot so meritve sladkorja in kisika v krvi, krvnega tlaka ipd.
Ministru Mesecu smo omenili tudi 1% plačila zavarovanja za DO po 1.7.2025 in izpostavili, da razmišljamo o Ustavni pritožbi. Kaže, da je minister Mesec seznanjen z našo namero, saj je odgovoril le to, da aktualna vlada spoštuje odločbe Ustavnega sodišča in če bo to odločilo kot bo, bodo to spoštovali.
Glede nepremičninskega davka nas je predsednik vlade vprašal, če ima ZDUS svoje stališče do predlaganega zakona. Povedali smo mu, da ga seveda imamo, saj ga je na svoji seji sprejela Komisija za bivanjski standard. Prosil nas je, da mu naše stališče pošljemo, da ga proučijo tudi na vladi in resornem ministrstvu, vendar se bomo o tem še pogovarjali, je dejal Golob, saj zadeva ni tako nujna kot druga področja, ki smo jih obravnavali na sestanku.
Črt Kanoni