Vodstvo ZDUS, Predsednica Zdenka Jan in podpredsedsednik Stanko Kranvogel ter Francka Ćetković, Metka Roksandič in Tomaž Kšela (SUS) so se v Mariboru dogovorili za sodelovanje in skupno oblikovanje stališč do predlogov zakonov, ki se nanašajo na starejšo populacijo.
Nov način usklajevanja pokojnin, ki ga v izhodiščih za pokojninsko reformo predlaga vlada, ( 80 : 20 zdaj 60 : 40) bi dolgoročno pomenil še večje zaostajanje višine pokojnin za višino plač ter porast revščine med upokojenci. Zato se bodo predstavniki ZDUS in SUS na pogajanjih o izhodiščih zavzemali za ohranitev sedanje formule, ki pomeni 60 odstotkov rasti plač in v 40 odstotkov rasti inflacije v preteklem letu. Predvsem pa se bosta obe organizaciji zavzemali, da bi se povečal odstotek bruto domačega proizvoda, ki ga v Sloveniji namenimo za pokojnine, saj je ta odstotek znatno nižjih kot v Avstriji in Italiji.
Po mnenju obeh vodstev je prav tako nesprejemljivo, da od sprejema sistemskega zakona ZPIZ-2 še nobena vlada ni spoštovala določila, da je treba letni dodatek upokojencem izplačati v dveh razredih. Višjega upokojenkam in upokojencem z (naj)nižjimi pokojninami in nižjega tistim, z višjimi pokojninami. Tako pa si vlade iz leta v leto izmišljujejo nove sisteme izplačevanja letnega dodatka upokojencem, posledično pa večina njih prejme le simbolično vsoto. Prav zato bodo zahtevali, naj leta 2025 upokojenke in upokojenci prejmejo letni dodatek po sistemskem zakonu, pri čemer naj bo višji znesek letnega dodatka izenačen z višino regresa za letni dopust, ki ga bodo prejeli zaposleni. Ob spremembah zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju pa naj za v bodoče država namesto letnega dodatka uzakoni izplačilo 13 pokojnine.
Beseda je tekla tudi o vdovskih pokojninah in varstvenem dodatku ter o predlogu, ki so ga izoblikovali v ZDUS, da bi v sistemu dolgotrajne oskrbe tudi upokojenke in upokojenci lahko postali družinski oskrbovalci oziroma oskrbovalke.
Dogovorili so se tudi o oživitvi SeKoS (Seniorska koalicija Slovenije) saj lahko organizacije upokojencev in starejših s skupnimi močmi dosežejo več za izboljšanje svojega ekonomskega in družbenega statusa..
Predstavniki ZDUS in SUS so se ob koncu srečanja dogovorili, da bodo v bodoče tesneje sodelovali in se na predloge zakonov, ki se nanašajo na starejše, odzivali z usklajenimi stališči.
Zdenka Jan, predsednica ZDUS, Francka Ćetković, predsednica SUS